0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

Dünyanın Heyecan Verici Cam Terasları

Yükseklik korkusu olanların düşünmek bile istemediği ve macera severlerin adrenalinin tavan yaptığı, dünyanın heyecan verici cam teraslarını sizler için sıraladık;

Glacier Skywalk

İlk durağımız Kanada’da bulunan Kolombiya Buzul Vadisi. Bu vadide rehberler eşliğinde, doğa yürüyüşleri yapılıyor. Temiz havası ve karlı dağ manzaraları eşsiz güzellikte. Yürüyüşün sonunda ise, sizi yarım ay şeklinde cam bir platform bekliyor. Manzarayı buradan izlemek heyecanı ikiye katlıyor. Çünkü keskin kayalıkların tam iki yüz seksen metre yukarısında duruyorsunuz. Ve sizinle kayalıklar arasında sadece birkaç santimlik cam bir taban var. Ekrandan bakması bile heyecan verici.


Çatak Kanyonu Cam Teras

Sırada Türkiye’ den cam bir teras var. Burası Kastamonu Çatak Kanyonu. Dünyanın en büyük dördüncü kanyonu olarak da biliniyor. Teras, yerden tam dört yüz elli metre yükseklikte. Camdan aşağıya bakarak yürümek büyük cesaret istiyor. Eğer bacaklarınızın titremesine engel olabilirseniz, buradan şahane bir manzara seyretmek oldukça mümkün.


Shilinxia Cam Platform

Bu sefer de Çin’e doğru gidiyoruz. Burası başkent Pekin yakınlarında bulunan bir vadi. Vadinin tepesinde sizi, uçan daireye benzeyen cam bir platform karşılıyor. Yerden yüksekliği dört yüz metre. Camları o kadar temiz ki, üzerinde yürümek daha da cesaret istiyor. Temiz kalabilmesi için ziyaretçiler ayaklarına bezden galoşlar giymek zorundalar. Daire otuz üç metre uzunluğunda. Bu da onu dünyanın en büyük cam terası yapıyor. Eğer tertemiz camların üzerinde durabilirseniz, buradan 360 derecelik bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz.


Mahanakhon Gökdeleni

Şimdide Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunuyoruz. Burası şehrin en yüksek gökdeleni. Tam yetmiş sekiz katlı. Dilerseniz bu gökdelenin çatısına çıkabilirsiniz. Burada merdivenli platformda oturabilir veya korkuluklar bile camdan olduğu için kesintisiz bir 360 derece şehir manzarası seyredebilirsiniz. Yetmedi, korkmadım diyorsanız, bir de cam tabanlı bölümü deneyin. 314 metre yükseklikten aşağı bakmak, hatta oraya uzanmak için çok cesur olmalısınız.


Dachstein Merdivenleri

Bu kez de Avrupa’nın en yüksek noktasına çıkıyoruz, Alp Dağlarına. Avusturya da bulunan bu tesis, deniz seviyesinden tam 2700 metre yükseklikte bulunuyor. Karlarla kaplı bu manzarayı doya doya izlemek için, şahane bir yer. Tabi heyecan, tehlike olmadan olmaz. Önce cam kenarlı köprüden yürüyebilirsiniz. Ardından da havada asılı duran merdivenlere göz atabilirsiniz. On dört basamaklı bu merdiven tamamen camdan yapılmış biçimde ve uçurumun kenarında duruyor. Bir macera yaşamak ve bulutların üzerinde uçtuğunuzu hissetmek istiyorsanız bu merdivenlere çıkabilirsiniz.


Ngong Ping 360 Teleferik

Şimdiki durağımız Hong Kong. Her yıl Tian Tan Buda heykelini görmek için, burayı yüzlerce turist ziyaret ediyor. Ama dağın tepesinde bulunan Buda’ya ulaşmak için önce teleferiğe binmelisiniz. Bu teleferiğin tabanı camda oluşuyor. Ayrıca dünyanın en büyük teleferiği ve limandan dağın tepesine kadar 5.7 kilometre boyunca uzanıyor. Manzara oldukça güzel ve heyecan verici.


Sonsuzluk Odası

Bu kez de Amerika’nın Wisconsin eyaletine gidiyoruz. Büyük bir doğa içerisinde yer alan bu yapı bir ev. Hatta, dünyanın en garip evi olabilir. Çeşitli sanatçılardan esinlenerek yapılmış bir interaktif sergi de denilebilir. 3000 adet cam ile kaplı bir koridor odası mevcut. Bu oda, dünyanın elli metre üzerinde asılı duruyor. Listedeki diğer yerlere göre daha az heyecanlı olabilir. Fakat burası 1985 yılında inşa edildiği için  tüm cam terasların atası konumunda yer alıyor.Uçuşlar yükleniyor...