0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

İzmir Şehir Rehberi

Çıtır gevrek ve sıcacık boyoz aşıkları İzmir uçuşuna hazır olun!

‘Egenin incisi’ şeklinde adlandırılan İzmir, medeniyetin ve özgürlüğün şehridir. Tarihten bu yana birçok uygarlığın kalıntısını bıraktığı İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri ve en yaşanılası şehridir. Geçmişten bu yana çok iyi bir biçimde korunan antik kentleri adeta ziyaretçilerine zaman yolculuğu yaşatıyor.

Dört bir yanı doğal güzellikleriyle çevrili, sıcacık insanları ve iklimiyle adeta kocaman bir tatil beldesini andırır. Ege’nin kıyısındaki ilçeleri ise yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmezdir. Alaçatı’dan tutun da Foça, Seferihisar, Karaburun, Çeşme, Urla gibi şirin ilçelerinde birbirinden farklı festivaller ve etkinlikler düzenleniyor. İzmir seyahatiniz de kesinlikle huzur yanınızdan ayrılmayacak.


İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir gezilecek yerler bakımından Ege bölgesinin en zengin şehridir. İzmir’e ilk ayak bastığınızda kendinizi tartışmasız Saat Kulesi’nde bulursunuz. Sonrasında Atatürk Müzesi’ne giderek Atamıza olan özleminizi giderirsiniz. Bunun dışında bir seyahat planı yapmak isterseniz, İzmir’de gezilecek belli başlı yerler şu şekilde;


Tarihi Asansör


Kemeraltı Çarşısı


Efes Antik Kenti


Şirince Köyü

Doğal Yaşam Parkı


İnciraltı Kent Ormanı


İzmir’de Ne Yenir?

İzmirlilerin kahvaltıda tercih ettikleri üç büyük lezzetleri vardır. Boyoz, gevrek ve kumru. Bu üçlüden biri genellikle kahvaltı sofralarından eksik olmaz. Tatlı olarak İzmir’den başka bir yerde bulamayacağınız Bomba tatlısı. Akışkan çikolatasıyla deneyenleri kendine aşık eden bir lezzete sahiptir. Alsancak’a uğrayıp en lezzetlilerinden yiyebilirsiniz. İzmir’ in meşhur yiyecekleri ise; İzmir köfte, sura, kuşkonmaz kavurması, İzmir tulumu, Kirde kebabı.


İzmir’de Alışveriş Önerileri

İzmir’de alışverişin merkezi Kemeraltı çarşısıdır. Kemeraltına girdikten sonra dar sokaklarının arasında alışverişin tadını çıkarırken yolun sonunu bulmak oldukça güçtür. Yöresel lezzetlerin, kuyumcuların, ayakkabıcıların ve envai çeşitte dükkanların bulunduğu Kemeraltı çarşısına gitmeden, İzmirden dönmemenizi tavsiye ederiz. İzmir’de fazla sayıda mağazaların bulunduğu büyük AVM’ lerde de keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.


Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı İzmir’in Gaziemir ilçesindedir. Şehir merkezine 14 km uzaklıktadır. İzban adı verilen banliyö trenleriyle, eshot adı verilen belediye otobüsleriyle, taksi ve dolmuşlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızı kullanacaksanız da havalimanında katlı otopark bulunuyor.


İzmir’de İklim

İzmir’de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Şehirde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Ocak-Şubat ayları en soğuk Temmuz-Ağustos ayları en sıcak olan zamanlardır. 1 yılda sıfırın altında olan gün sayısı 10 günü geçmez.

Sizde İzmir seyahatiniz için can atıyorsanız hemen şimdi hesaplı İzmir uçak biletlerine göz atın!

Uçuşlar yükleniyor...