0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

Mardin'e Gitmek İçin 5 Neden

Mardin etkileyici mimari yapısıyla görenleri büyülemektedir. Bu kent UNESCO “ Dünya Kültürel Miras Listesi” ne aday bir kenttir. Şehrin taş mimarisi yüzlerce yıldır bozulmamış ve orijinalliği korunmuştur. Başlı başına bir Açıkhava Müzesi görünümüyle Mardin ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatmaktadır. Buraya gitmek için birçok neden arasından özellikle seçilen beş madde şu şekilde sıralanabilir;

1. Tarihi Yerler

Birçok kültür, din, gelenek ve adetlere ev sahipliği yapmış olan Mardin kültürel ve tarihi mekan açısından oldukça zengin bir kenttir. Mardin Kalesi, Midyat Saat Kulesi, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin Müzesi, Mardin Midyat Kent Müzesi, Hacı Şehmus Mete Konağı gibi birçok tarihi yerler ziyaret edilebilir. Bu yerlerde ziyaretçiler Sümer, Akad, Mitanni, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı Dönemine ait birçok eser görebilir ve tarih yolculuğuna çıkabilir.


2. Doğal Yerler

Mardin' e gidip tarihi gezintinin yanı sıra dileyen kişiler kendilerini doğanın içinde de bulabilirler. Ova manzarasının olduğu bu şehirde aynı zamanda platolar vadiler ve mağaralar bulunmaktadır. Dileyen kişiler doğayla baş başa kalabilir. Dileyen kişiler ise Gümüşova, Deniz ve Linyevri Şifa Mağarasını gezebilirler.

Aynı zamanda Mardin'de kaplıcalar ve hamamlar kesinlikle gidilmesi gereken yerlerdir. Burada ziyaretçiler eşsiz bir kaplıca deneyimi yaşayabilir, eski hamamları görebilir ve bu hamamlardan faydalanıp şifa bulabilir.


3. Mardin Festivalleri

Bütün bu deneyimlerin yanında festival tutkunlarına da yer vardır. Mardin Uluslararası Sirk Festivali, Uluslararası Kiraz Festivali, Uluslararası Mardin Film Festivali, Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali gibi birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin taş görüntüsünü renklendiren bu festivallere de meraklıları katılabilir ve keyifli zaman geçirebilir.

Bu uluslararası festivallerin yanında yöreye özgü Mardin Bienali ve Harire şenlikleri yapılmaktadır. Bienali şenliği her Mayıs ayında yapılan bir şenliktir ve bu şenlikte her yıl farklı bir tema belirlenmektedir. Bu temaya göre belirlenen eserler bir ay boyunca sergilenir. Harire şenliğinde ise her Ekim ayında üzüm ve undan yapılan Harire tatlısı ikram edilmekte ve yöresel oyunlar sergilenmektedir.


4. Mardin Lezzetleri

Mardin'e özgü yemekler en iyilerinin ellerinde ancak burada yenilebilmektedir. İşkembe dolması, kibbe (Mardin usulü içli köfte), ırok, ikbebet, soğan kebabı, kaburga dolması, dobo gibi birçok yöresel lezzete kavuşmak mümkündür. Burada ziyaretçiler bolca et, baharat ve farklı usullerde yapılan yemeklerle tanışabilir.


5. Çarşı ve Sokakları

Bütün bu eşsiz deneyimleri yaşadıktan sonra buraya ait hatıralar dışında, anı eşyalar ve hediyelerle eve dönmek isteyenler Mardin'in çarşılarında bir gezi yapabilir. Tarihi görünümü ile de gezerken kişiye zevk verecek yerler olan bu çarşılarda gümüş ve bakır eşyalar bulmak mümkündür. Aynı zamanda birçok doğal ve yöresel baharat da bulunmaktadır.

Mardin'de bulunmak için genel verilebilecek beş neden bunlardır. İçi dopdolu bu nedenler burayı çok değerli bir kültürel miras, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yer haline getirmektedir. Her sene hem festivalleri aracılığıyla hem kendi güzellikleriyle binlerce turistin ilgisini çekmektedir ve kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Ziyaretçisine ömürlük bir deneyim ve hiç unutamayacağı anılar kazandıracağı kesindir. Sizde Mardin’i ziyaret edip bu güzellikleri yerinde görmek isterseniz hesaplı uçak biletlerimize göz atabilirsiniz.

Uçuşlar yükleniyor...