0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

Türkiye'nin Büyüleyici Antik Kentleri

Dünya sayısız güzelliğe, doğa harikasına sahip olurken onların yanı sıra beşeri güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Gerek sanat anlamında gerek mimari anlamda birçok sanat eseri araştırmalar sonucunda gün yüzüne çıkmaktadır. Bu keşifler sayesinde böyle devasa sütunların, taşların, böyle büyük yapıların nasıl ayakta kaldığı öğrenilebilir. Bu antik kentlerden bazılarını sıralayacak olursak;

Efes Antik Kenti

Tarihi yapısı, sağlam sütunları, şahitlik ettiği medeniyetler bu kenti eşsiz kılar. İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan bu kent, arkeoloji anlamında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Her sene 1 milyondan fazla turistin ziyarete geldiği Efes, yaz mevsiminde sabah 08:00'den akşam 19:00'a kadar ziyarete açıktır. Öte yandan bu saatler kış mevsiminde değişmektedir. Kış döneminde ise 08:00'den akşam 17:00'a kadar ziyaret edilebilir. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Ani Antik Kenti

Türkiye'nin bir ucunda Kars’ta bulunan Ani Antik Kenti ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Antik kentte keşif için yapılan kazılar ile geçmiş zamanlara ait birçok sayıda izler çıkarılarak ziyarete açılmıştır. Orta Çağ'da Ermeni hükümdarlığının başkenti olan bu bölge tarih açısından oldukça zengindir. Selçuklu ve Osmanlı hükümdarları tarafından alınan bu kent diğer yandan ''1001 kilise şehri'' ya da ''40 kapılı şehir'' olarak da bilinmektedir. Ulaşımı biraz zor olduğu bilinmelidir. Bu yüzden araç kiralama ya da taksi işlemi önceden ayarlanmalıdır. Ayrıca bu kente giriş de ücretlidir. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Phaselis Antik Kenti

Akdeniz'in incisi Antalya'da bulunan bu antik kent dünya çapında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğal güzelliği, denizi, sahili, ormanı sayesinde bu antik kent daha cezbedici bir hal almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 35 km uzak olduğu bilinmelidir ve ayrıca girişte bir ücret alınmaktadır. Bu mimari antik kente varmak için Antalya otogarından gerekli minibüsler ve taksiler mevcuttur. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Milet Antik Kenti

Bir diğer antik kent ise sanat eseri Milet Antik Kenti'dir. Aydın'ın Didim ilçesinde bulunmakta ve yabancı turistlerin de dahil olduğu ziyaretçiler bu az bilinen kenti ziyarete gelmektedirler. Etrafını saran muhteşem orman sayesinde günümüz betonlaşmasından uzaklaşmak ve özgür saatler geçirmek mümkündür. Antik Yunan, Hititler ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan bu kent bir zamanlar liman kenti olsa da şu an turistik amaçla kapılarını açmaktadır. Şehirde bulunan en önemli antik kalıntılardan bazıları 1.500 kişilik büyük toplantı salonudur. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Zeugma Antik Kenti

Yakın zamanda ismini birçok araştırma sayesinde daha çok duyuran bu değerli antik kent Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunmaktadır. Büyük İskender'in kurulmasını sağladığı bu kent birçok medeniyeti yakalamış ve her birinden bir parçayı saklamayı başarmıştır. Meşhur "Çingene Kızı" mozaiği bu kentin adını duyurma konusunda epey yardımcı olmuştur. Ayrıca Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin gezilecek en değerli yerlerinden biri olmayı başarmıştır. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Hattuşaş Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve bu topraklara ait bir diğer antik kent ise Hattuşaş Antik Kenti'dir. Çorum ili sınırlarında yer alan ama merkeze uzak olan bu müthiş antik kent, İç Anadolu Bölgesi'nin en uğrak yerlerinden biri olmayı başarmaktadır. Bu kent, Yukarı Kent, Aşağı Kent, Yazılıkaya ve Büyük Kale gibi bölümlerden oluşuyor. Giriş ücreti ödeme konusunda Müzekart varsa burası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Bu güzel kenti görmek için Samsun'dan da hareket edilebilir ve araç kiralanarak bölgeye ulaşılabilir.


Sonuç Olarak;

Türkiye doğası, kültürü, geçmişi yanı sıra birçok muhteşem antik kente sahip olan devasa bir antik kenttir denilebilir. Gizli kalmış, henüz keşif yapılmayan daha birçok antik kentin olduğu varsayılmaktadır. Gerekli araştırmalar sayesinde bunların da gün yüzüne çıkması meraklılarını sevindirecek bir haber olacaktır.

Uçuşlar yükleniyor...