0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş
EVİNİZİ GÜVENCE ALTINA ALIN! DASK Sigortası Yaptırdınız mı?

DASK, evlerin doğal olaylardan etkilenmesi nedeniyle oluşan tüm hasarları karşılayan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu isminin kısaltılmışıdır. DASK aynı zamanda zorunlu deprem sigortasının diğer kısaltılmış ismidir. Bu kurum 1999 yılında Gölcük/Marmara depreminin yaşanmasından sonra 2000 yılında faaliyetlerini başlatmış ve tüm deprem sigortalarını zorunlu bir hale getirmiştir.

DASK Nedir?

Ülkemizde konutların çok büyük bir bölümü deprem sorununa karşı sıkıntılı durumdadır. Geçmiş dönemlerde yaşanan depremler, bu sıkıntıyı açığa çıkarmış fakat ne yazık ki durum önlenememiştir. Böyle bir durumda DASK, 2000 yılından itibaren deprem sigortalarını zorunlu bir hale getirmiştir. 150 bin TL gibi sayılara kadar çıkan hasarları karşılamakta olan DASK sigortası, sadece deprem değil, yangınlar, toprak kaymaları, fırtına, sel gibi tüm doğal olayları kapsıyor.

Bu tür doğal olayların yaşanması sonucunda konutlarda meydana gelen hasarları kapsayan DASK, ev içi eşyaların sigortasını karşılamamaktadır. Eğer DASK sigortasıyla evinizi güvence altına almışsanız ve eşyalarınızı da korumak isterseniz aynı zamanda Konut Sigortası da yapmanız gerekir.

DASK Neden Önemlidir?

Ülkemizin Jeopolitik konumu aktif fay hatları üzerindedir. Bu durumda her an deprem olma riski vardır. Bu nedenle her an olabilecek deprem için zorunlu deprem sigortasını yapmak oldukça önemli olacaktır. DASK sigortası yaptırmadığınız halde, küçücük bir hasarı bile kendiniz karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür masraflardan kaçınmak, yangın, sel ve diğer felaketlerinin zararlarını en aza indirgemek için mutlaka DASK sigortasını yaptırmalısınız.

DASK sigortasını yaptıran kişiler devletin konut yardımlarında sunmuş olduğu para miktarından faydalanabilirler. Aynı zamanda DASK sigortası olan kişiler, devletin vereceği desteklerde de her zaman öncelikli olurlar. DASK sigortası yaptıran kişilerin, konut sigortasından yararlanması çok daha kolay olacaktır. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi bu sigorta türü zorunlu deprem sigortası kapsamındadır. Nitekim bu sigortayı yaptıran kişilere artık su, elektrik ve doğal gaz aboneliği verilmeyeceği söz konusudur.

Bunun yanında evinizi her türlü riskten koruyacağınız konut sigortasını da yaptırmak için mutlaka bu sigortayı yaptırmış olmanız gerekir.

DASK Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Deprem sonrasında binamda hasar oluştu, ne yapmalıyım?

Gerçekleşen deprem sonrasında binasında veya konutunda hasar meydana geldiğini fark eden zorunlu deprem sigortası poliçesine sahip sigortalı, vakit kaybetmeden hasar vaziyetini Alo 125 DASK çağrı merkezine bildirmelidir.

Eğer sigortalının binanın zayıflamasına neden olacak tadilat vb. bir işlemde bulunduğu tespit edilirse, sigortalı tazminat alma hakkını kaybedebilir. Bu nedenle sigortalı, hak sahibi binada yapacağı tadilat işlemlerini projeye uygun bir şekilde yaptırmakla yükümlüdür.

DASK kapsamında bulunan teminatlar dahilinde bir hasarın meydana gelmesi halinde DASK’a TC Kimlik No ve poliçe numarası ile birlikte hasar ihbarı yapılmalıdır. Ayrıca hasarın meydana geldiği yapının tapu belgesi, hasarın ortaya çıktığı yerin açık adresi ve sigortalının telefon bilgileri de DASK’a ulaştırılmalıdır.

Bina ortak alanları zorunlu deprem sigortası kapsamında değildir ancak güvenli bir yaşam için bina yönetimleri zorunlu deprem sigortası yaptırmalıdır.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile tarif edilen bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde 'mesken' olarak inşa edilmiş binalar, bu binaların içinde yer alan ve işyeri olarak kullanılan bağımsız bölümler, doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortası kapsamına girmektedir. Bu sigortayı ancak sigorta kapsamında tarif edilen bağımsız bölümler ve binalar için sahipleri veya varsa faydalanma hakkına sahip kişiler yaptırmak zorundadır.

Zorunlu deprem sigortasında, yani bilinen adıyla DASK’ta hasar ödemeleri tazminatın belirlenmesi ve gerekli evrakların tamamlanması koşuluyla en geç 1 ay içerisinde yapılmaktadır.

Bağımsız mülkiyete konu olup olmadığına veya kat irtifakının tesis edilip edilmediğine bakılmaksızın tapu kaydında arsa veya tarla vasfı ile kayıtlı bulunan mesken olarak inşa edilmiş binalar 587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği zorunlu deprem sigortası kapsamına dahildir. Bağımsız tapusu olmayan meskenlerin sigortası sigorta ettirenin beyanına dayanarak ve arsa tapusuna ait bilgilerle yapılabilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, köy yerleşim alanlarında yapılan binalar, tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, (fabrika ve iş hanları gibi) 27 Aralık 1999 tarihinden sonra inşa edilmiş olan ancak ilgili mevzuat çerçevesinde inşaat ruhsatı bulunmayan binalar zorunlu deprem sigortası kapsamında değildir.

Bağımsız bölüm hesaplaması yapılırken emlak vergi beyannamesinde yer alan brüt m² esas alınır.

Axa Sigorta
Allianz
Yapıkredi Sigorta
Ray Sigorta
Halk Sigorta
HDI
Ak Sigorta
Anadolu Sigorta
Doğa Sigorta
Türk Nippon
AIG
Zurich
Uçuşlar yükleniyor...