0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş
EVİNİZİ GÜVENCE ALTINA ALIN! Konut Sigortası Yaptırdınız mı?

Konutlar sel, hırsızlık, yangın, deprem gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda eğer sigorta bulunmuyorsa, kayıplarınızın hiçbirini geri getirmenize imkan yoktur. Ancak eğer konut sigortası yaptırmışsanız, işte tüm bu sorunlara karşı evinizi garanti altına almışsınız demektir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evinizin başına gelebilecek bütün olumsuzlukları sizin adınıza sigorta şirketleri tarafından karşılama sistemidir. Yani evinizde olası bir hasar, sıkıntı meydana gelirse bu zararı sigorta şirketleri karşılamaktadır. Bu sigorta türü yıllık olarak yaptırılırken, yenileme hakkına sahip olunur.

Kısacası evinizi ve içinde bulunan tüm eşyaları sizin adınıza korumaktadır. Tabi ki bunun için aylık bazda ödemeler yapmanız gereklidir. Evinizin sağlığı düşünüldüğü zaman, büyük fayda sağlamaktadır. Konut sigortası denildiği zaman insanların aklına elbette sadece evin koruma altına alınması gelir. Ancak sigorta şirketleri tek bir paket halinde dilerseniz eşyalarınızı da sigortalama şansına sahipsiniz.

Eşyaların sigortalanmasının en önemli nedeni, yukarıda belirttiğimiz sıkıntıların evin başına gelmesi neticesinde, çok büyük bir ihtimalle eşyalar da zarar görecektir. İşte iki durumu kapsayan sigorta ile hem evinizi hem içinde bulunan eşyalarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Konut Sigortası Neden Önemlidir?

Çağımızda evler ailelerin bulundukları, huzur içerisinde yaşadıkları alanlardır. Bu barınak alanları insanları her türlü soruna karşı korumaktadır. Ancak ne yazık ki insan istemese bile, bazen kötü olayların yaşaması söz konusu olabilir. Küçücük bir yangında, selde; evler, eşyalar büyük zararlar görebilir.

Sadece evin zarar görmesiyle kalmıyor, içerisinde bulunan eşyalar tahrip oluyor. İşte bu zararların karşılanması önemli bir hale geliyor. Eğer konut ve eşya sigortası bulunmuyorsa, zarar gören tüm eşyalar kişiye çok büyük maddi kayıplar getirecektir. Fakat konut sigortası varsa, zarar gören evle birlikte içindeki eşyalar da tamamen sigorta şirketlerinin güvencesi altına girer. Olası bir zarar söz konusu olduğunda, sigorta şirketinin karşılama mükellefliği bulunur.

Konut sigortası yapmak sadece zarar olması durumunda değil, olmaması durumunda da mutlaka önlem olarak yaptırılmalıdır. Aylık düşük miktarlarla bu güvenceyi sağlamak mümkün olabiliyor. Konut sigortası almaya karar verdiyseniz, mutlaka her şeyi kapsayan poliçeleri seçmenizi öneririz.

Konut Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Konut sigortası poliçesinin yapıldığı konutun mülkiyetinin el değiştirmesi durumunda (vefat hariç) poliçe geçerliliğini yitirmektedir. Poliçenin geçersiz sayılacağı güne kadar devam eden prim tutarı, kalan gün üzerinden hesap edilerek geriye kalan sürenin primi sigortalıya iade edilir.

Hayır, konut sigortası poliçenizde sadece hırsızlık teminatının bulunması mümkün değildir. Konut sigortalarının ana teminatı yangın teminatıdır. Diğer teminatları yangın teminatının üstüne ekletebilirsiniz.

Kiracı olarak oturduğunuz evde yangın, dahili su, hırsızlık vb. sebeplerle yalnızca sizin eşyalarınızda değil ev sahibine ait olan kapı, pencere veya evin başka bir bölümünde hasar meydana gelmişse ev sahibinin zararı sigorta tarafından karşılanabilir. Ancak bunun için konut sigortası poliçenizde “mal sahibine karşı sorumluluk” teminatı bulunması gereklidir.

Evinizi su basması, evinizde yangın çıkması vb. durumlarda komşularınızın da zarar görmesi halinde meydana gelen hasarın sigorta tarafından karşılanması mümkün. Eğer konut sigortası poliçenizde “komşu mali sorumluluk” teminatı bulunuyorsa, komşunuzun evinde meydana gelen hasar, teminat limitleriniz dahilinde sigorta tarafından karşılanır.

Hırsızlık teminatı pek çok konut sigortası ürününde standart olarak yer alsa da bazı poliçelerde seçimlidir. Eğer poliçenizde hırsızlık teminatı bulunuyorsa, bildirimde bulunduğunuz eşyalar için poliçenizde yer alan oranda ödeme yapılır.

Evinizde meydana gelen yangın, hırsızlık, dahili su vb. durumlarda misafirlerinizin eşyaları zarar görmüşse hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması mümkün. Eğer konut sigortası poliçenizde misafir sorumluluk teminati bulunuyorsa teminat limitleri dahilinde misafirinizin zararı karşılanabilir.

Konut sigortası poliçenize ek olarak alacağınız “cam kırılması teminatı” ile evinizdeki pencere, kapı, tezgah, vitrin, dolap, raf vb. camlar için hasarınızı sigorta şirketi karşılar. Bazı sigorta şirketleri bu camlar üzerindeki süsleme ve yazılar için de teminat verebilmektedir.

Eğer konut sigortası poliçenizde 'alternatif ikametgah masrafları ve kira kaybı teminatı' bulunuyorsa, poliçede belirtilen süre boyunca ve yine poliçede belirtilen miktar kadar masraf sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Eğer konut sigortası poliçeniz kapsamında 'dahili su' teminatı var ise musluğunuzun açık unutulması sonucunda konutunuzda gerçekleşen zararlarınızı poliçe limitleri dahilinde sigorta şirketiniz karşılar.

Sigortacıya bildirmeniz halinde konut sigortası paket poliçenize apartmanda hissenize düşen ortak alan dahil edilir.

Axa Sigorta
Allianz
Yapıkredi Sigorta
Ray Sigorta
Halk Sigorta
HDI
Ak Sigorta
Anadolu Sigorta
Doğa Sigorta
Türk Nippon
AIG
Zurich
Uçuşlar yükleniyor...